تاریخ ارسال : 18/07/12


چاپگر

چاپگرهای کامپیوتری امروزه در هر خانه و اداره ای  وجود دارد اما نیم قرن طول کشید تا مردم به اهمیت آن پی ببرند و طراحان آن را مطابق با نیازهای افراد طراحی کنند.

این چاپگرها برای تبدیل به آنچه امروزه وجود دارد، فرآیند طولانی را طی کرده اند تا عکس ها را با کیفیت بالا چاپ کنند یا به دستگاه هایی چند منظوره تبدیل شوند که تمام نیازهای اداری شما را برطرف کنند.

با این اوصاف توسعه چاپگرها به عنوان دستگاه های تولید متن و عکس، خیلی پیش از ظهور ابزارهای مدرن شروع شده است، مثلا در دوران باستان بنابراین ایجاد پرینترهای امروزی بعد از همه آن تلاش ها، چندان زحمتی به نظر نمی رسد.

نقطه عطف تاریخ چاپگرهای کامپیوتری، ساخت چاپگر Oxidata ML320 در سال 1953 است، زمانیکه اولین چاپگر سرعت بالا توسط رمینگتون راند برای استفاده در کمپانی Univac ساخته شد در حالیکه اولین چاپگر نقطه ای (سوزنی) در سال 1957 توسط شرکت IBM به بازار عرضه شد.

در همان سال پرینترهای (Dye-sublimation) رنگی، به بازار عرضه شد. متاسفانه اطلاعات در مورد زمان دقیق اختراع و ساخت انواع مختلف پرینترها ضد و نقیض و ناکافی است. با این حال لحظه هایی در تاریخ چاپگرها موجب تغییر مسیر تاریخی آن شده است.

در سال 1938 چسترکارلسون یک چاپگر خشک اختراع کرد که الکتروفتوگرافی نامیده می شد و معمولا آن را زیراکس می نامیدند که پرینترهای لیزری کنونی بر پایه آن فناوری ایجاد شده است.

پرینتر لیزری اصلی(EARS) نام دارد و در مرکز پژوهش (Xerox palo alto) در سال 1969 شروع و در نوامبر 1971 کامل شد.

گری استارک، مهندس شرکت زیراکس، تکنولوژی دستگاه های کپی زیراکس را با اضافه کردن یک پرتو لیزر به آن تغییر داد و اولین چاپگر لیزری شرکت زیراکس، مدل 9700  را روانه بازار کرد.

مدل 9700 نسل مستقیم پرینتر (EARS) و اولین محصول بازار بود که توسط پژوهشکده PARC ساخته شد.

اولین چاپگر IBM مدل 3800، در سال 1976 در اداره مرکز حسابداری مرکز داده های Milwaukee امریکای شمالی نصب شد این مدل اولین چاپگر لیزری با سرعت بالا بود که تکنولوژی لیزر و الکتروفتوگرافی در آن با هم تلفیق شده و بیش از 100 چاپ در دقیقه انجام می داد.

در سال 1984، Hewlett- Packard پرینترهای لیزری لیزرجت را با وضوح 300dpi با قیمت 3600 دلار را معرفی کرد.

همچنین شرکت اپل یک پرینتر لیزری تولید کرد و یک سال بعد رایتر لیزری تکمیل شد.

از سال 1990 به بعد چاپگرهای لیزری با شرکت های خیلی بزرگ در این زمینه تنها بهبود یافت و به روز و ارزان تر شد.

اگرچه چاپگرهای جوهرافشان اواخر سال 1980 ظهور کرد، اما توسعه آن20 سال به طول انجامید، در اواسط دهه 1970 تولیدکنندگان پرینتر متوجه شدند که تکنولوژی پرینترهای سوزنی منسوخ شده و رقابت آنان به سمت بهبود کیفیت چاپگرهای جوهر افشان تغییر جهت یافت.

چاپگرهای Style writer شرکت اپل، اولین تجربه چاپگر جوهرافشان در سال 1976 بود و تا سال 1988 این محصول تبدیل به یک محصول مصرف خانگی شد.

یکی از اولین دستگاه های Hewlett- pakard، چاپگر جوهرافشان Deskjet، بود که 1000 دلار قیمت گذاری شد چاپگرهای جوهر افشان IBM جوهر زیادی مصرف می کرد و برای مصرف کنندگان به صرفه نبود و امروزه در صنعت برای چاپ برچسب کارتن ها به کار می رود.

در سال 1977 پرینتر جوهرافشان توسط شرکت Siemens اختراع شد. این پرینترها که جوهر را اسپری می کردند، از نوع Drop on demand بودندکه از مدل های قبلی کندتر هستند اما کم هزینه تر کار می کردند این چاپگرها توسط شرکت های HP, Canon و Lexmark تولید می شدند و از تکنولوژی حرارتی برای خارج کردن جوهر استفاده می کردند.

پرینترهای امروزی

در پرینترهایی که بر اساس تونر کار می کنند از فرآیندی استفاده می شودکه با دستگاه های کپی آنالوگ متفاوت است. رایج ترین چاپگر های که با تونر کار می کنند چاپگرهای لیزری هستند که در انواع رنگی و تک رنگ در دسترس اند و به دلیل کیفیت بالا، سرعت خوب و هزینه پایین شناخته شده هستند.

چاپگرهای LED  نیز با تونر کار می کنند و به جای لیزر یک ردیف LED  در آن وجود دارد، اغلب این نوع چاپگرها به دلیل قیمت نسبتا بالا در محیط های اداری وجود دارند.

با گذشت سالها، قیمت پرینترهای لیزری نیز مانند اغلب دستگاه های الکترونیک به طوری چشمگیری کاهش یافته است به طوریکه در سال 1984پرینتر لیزر جت HP به مبلغ 3500 دلار فروخته شد، پرینتری با کیفیت گرافیکی پایین و 32 کیلوگرم وزن، در حالیکه ارزانترین پرینتر تک رنگ لیزری در سال 2008،  75 دلار فروخته می شد.

گذشته از موضوع توسعه چاپگرها، کیفیت چاپ و قیمت آنها تحقیقات نشان داده است که پرینترهای لیزری ذرات بسیار ریز از خود جدا می کنند که می تواند خطرناک باشد و موجب ایجاد مشکلات تنفسی در انسان شود و آلودگی که ایجاد می کند برابر با آلودگی سیگار است.

پرینتر جوهرافشان مدل 6180 به دلیل قیمت پایین، کیفیت بالای خروجی آن، توانایی در چاپ با رنگهای واضح و سهولت استفاده رایج ترین نوع چاپگر برای مصارف عمومی است.

در بازارهای جهانی مصرف کنندگان، چهار تولیدکننده Canon, Hewlet-Pakard, Epson, Lexmark بیشترین سهم را در فروش پرینترهای جوهرافشان دارند و تکنولوژی این چاپگرها حرارتی، پیزوالکتریکی و پیوسته است.

پرینترهای جوهر جامد نیز نوعی از چاپگرهای انتقال حرارتی هستند که به نام فاز متغیر شناخته می شوند و در آنها از تکه های جوهر جامد با رنگ CMYK استفاده می شود که ذوب شده و در چاپ مورد استفاده قرار می گیرد.

در پرینترهای تصعید رنگ نیز از حرارت برای انتقال رنگ استفاده می شود. این نوع چاپگرها چندان مناسب متن نیستند و به طور اختصاصی برای چاپ عکس استفاده می شود.

چاپگرهای حرارتی نیز با گرم کردن انتخابی بخشی از کاغذ حساس به گرما کار می کند. پرینترهای حرارتی تک رنگ در دستگاه های خودپرداز، پمپ بنزین ها و دستگاه های فکس ارزان قیمت قدیمی استفاده می شود.

چاپگرهای Uv زیراکس بدون جوهر کار می کنند و از یک نوع کاغذ مخصوص استفاده می کنند که با یک لایه چند میکرومتری از اشعه ماوراءبنفش پوشانده شده و این چاپگرها که در حال توسعه و بهبود هستند از یک چراغ ماوراءبنفش استفاده می کنند که قادر است روی کاغذ چاپ کند یا آن را پاک کند اما متن چاپ شده بر صفحات فقط می تواند بین 16 تا 24 ساعت دوام داشته باشد.

فن آوری های منسوخ و فن آوری های با اهداف ویژه

انواع پرینترهای ضربه ای: از طریق ضربه جوهر را منتقل می کنند، شبیه به آنچه در ماشین تایپ رخ می دهد. همه این چاپگرها به جز ماتریس نقطه ای بر اساس حروف هستند تا چاپگر قادر به چاپ آنها باشد. علاوه بر اینکه اکثر این چاپگرها تک رنگ هستند و در یک زمان تنها قادر به چاپ یک فونت می باشند.

چاپگرهای حرارتیA4 : که به آنها نقشه کش مبتنی بر قلم هم می گویند، یک چاپگر نقشه کشی و دستگاه گرافیکی است که با حرکت قلم بر روی صفحه کاغذ کار می کند. این چاپگر بر روی برنامه های کاربردی طراحی استفاده می شود گرچه این روزها با چاپگرهای عریض (پلاتر) جایگزین شده اند.

انواع دیگری از چاپگرهای در بازار وجود دارد که در زمینه خاصی از چاپ تخصصی کار می کنندمثل چاپگرهای الکترولیتی، چاپگرهای Sparke ، بارکد، بیلبورد و چاپگرهای لیزری صنعتی.


ارسال دیدگاه